Når du står med en udfordring i tilværelsen, så handler det om at finde en løsning, ikke sandt?
Vi er en del af en kultur, der er optaget af at finde svar hele tiden. Vi skal frem til et hurtigt resultat, så vi kan komme videre med den næste opgave. Vi standser ikke op, og når ikke altid frem til at forstå, hvad vores udfordring i virkeligheden drejer sig om.
Men hvad nu, hvis vi ikke var så ivrige efter løsninger og svar, men i stedet gav os tid til at fordybe os i de spørgsmål, vi stiller til livet?
3 refleksionsøvelser med stor effekt
I denne uges artikel får du ikke nogen svar. I stedet får du tre små refleksionsøvelser, der kan få dig til at tænke lidt mere over de store perspektiver snarere end de hurtige resultater. Øvelserne er fra bogen Taknemmelighedsdagbog – 100 dage til indre ro.
1) Det, du har lært i dit liv
Prøv at tænke tilbage på dit liv – fra dit tidligste minde til dér, hvor du er lige nu. Du er allerede kommet langt og har klaret tingene flot. Skriv om, hvad du har lært gennem din livsrejse. Du kan skrive de tre vigtigste ting, du har lært i dit liv, og derefter kan du overveje, hvordan du kan bruge denne indsigt i fremtiden.
2) Det, der er blevet bedre
Vælg en længere tidsperiode, for eksempel 5 eller 10 år. Skriv om de ting, der er blevet bedre i den tid, der er gået. Det kan både være for dig personligt, dine nærmeste eller for samfundet i det hele taget. Hvilke forandringer i dit liv er du mest taknemmelig for?
3) Det, du kan lade være med
Overvej, om du har tankemønstre eller vaner, der gør dig urolig og stresset. Skriv om, hvad det er, og hvordan du kan undgå dem. Overvej, hvordan dit liv ville se ud, hvis du gav slip på de negative tankemønstre og dårlige vaner. Skriv idéer til, hvordan du kan lade være med at lade disse ting fylde i dit liv.
Giv dig selv tid og plads
De tre øvelser vil måske tage dig lidt tid, og jeg foreslår, at du ikke laver mere end en enkelt af dem ad gangen. Det er for sjældent, at vi giver plads til den dybe refleksion, hvor vi ikke bare jagter det næste resultat, men hvor vi udvider perspektivet og giver plads til langtidstænkning. Det er en vigtig kunst.
Du kan starte med en af de tre øvelser herover, se, hvad det bringer dig. Måske vil refleksionen føre dig et nyt sted hen?
Taknemmelighedsdagbog – 100 dage til indre ro
Hvis du tænker, at de tre refleksionsøvelser herover er meningsfulde, så vil du elske Taknemmelighedsdagbog – 100 dage til indre ro. Du får 100 øvelser, samt en række andre kreative skriverefleksioner, der hjælper dig til ro og balance. Bogen, som jeg har lavet sammen med Michael Koch, er netop udkommet, og en del af indtægterne fra salget går til Red Barnet. Du kan se mere om taknemmelighedsdagbogen her.





